Fiberli Aydınlatma 19 Mayıs’ta Gelidonya Feneri’ne Yürüdü

Türkiye’nin ilk fiber optik aydınlatma sistemleri markası olan Fiberli, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı Türkiye’nin en güzel yürüyüş rotalarından birine sahip olan Gelidonya Feneri’ne yürüyerek kutladı.

“Görmenin en iyi yolu” mottosuyla dünyanın 70 farklı ülkesinde aydınlatma çözümleri sunan Fiberli Aydınlatma, doğaya ve kültüre dikkat çekmeye devam ediyor. Genel Müdür Yardımcısı İlker Öztürk; Çalışanların kültürel ve sosyal aktivitelerde bir araya gelmesini çok önemsediklerini, bunu yaparken de bölgemizde ve ülkemizdeki değer noktalarına temas ettiklerini belirtti.

Yürüyüşe rehberlik eden ve 20 yıldır çeşitli sivil toplum örgütlerinde aktif rol alan Bülent Menteşoğlu ise “Gelidonya Feneri’nin hiç sönmeyen ışığını kendimize benzetiyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı da kutlamak için Gelidonya Feneri’ne yürüdük. Fiberli’nin spora ve kültüre bakış açısı sayesinde daha çok etkinlik yapmayı planlıyoruz” dedi.

Türkiye’nin en yüksek rakımlı deniz feneri (227 metre) olan Gelidonya Fenerine düzenlenen yürüyüş ile çalışanlar hem spor yaptı hem de bilgi edindi. Önemli bir kültür mirası olan Gelidonya Feneri, 1944’ten beri ışığıyla tüm denizcilere yol gösteriyor. 16.yy’da Osmanlı döneminde Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye isimli kitabında Gelidonya Feneri’nin içinde bulunduğu Karaöz bölgesinden çokça bahsedilmektedir. Helenistik dönemde ise Melanippe antik kentinin en kritik noktası olarak bugün fenerin bulunduğu Gelidonya Burnu’na önem atfedilir.


Fiberli Aydınlatma 19 Mayıs’ta Gelidonya Feneri’ne Yürüdü
Fiberli Aydınlatma 19 Mayıs’ta Gelidonya Feneri’ne Yürüdü
Fiberli Aydınlatma 19 Mayıs’ta Gelidonya Feneri’ne Yürüdü